Paul van Gerven
13 November 2017

De gratis, via het internet toegankelijke quantumcomputer van IBM beschikt binnenkort over een 20-qubit-processor. In anderhalf jaar is de capaciteit van IBM’s Q-clouddienst zodoende verhoogd van vijf naar twintig qubits. IBM zegt ook een prototype van vijftig qubit te hebben gemaakt. Het is niet duidelijk wanneer het publiek daarmee mag rekenen.

IBM_50_qubit

Het aantal qubit is een belangrijke parameter om de kracht van een quantumcomputer uit te drukken, maar zeker niet de enige. Ook belangrijk is de coherentietijd, of de levensduur van een qubit. Hoe korter die is, hoe minder tijd de berekening mag duren. Foutcorrectie is mogelijk, maar vergt (veel) additionele qubits.

IBM heeft bij de opschaling van vijf naar twintig qubit de coherentietijd verdubbeld naar negentig microseconden – de hoogste in de industrie.