Pieter Edelman
7 December 2005

Analisten van Isuppli verwachten dat de inkomsten van Philips Semiconductors dit jaar licht groeien met 0,4 procent naar 4,9 miljard euro. Het bedrijf neemt daarmee wereldwijd de achtste positie in. Volgens de voorlopige cijfers van het onderzoeksbureau staan de Eindhovenaren daarmee praktisch op gelijke voet met AMD/Spansion, NEC, Freescale en Hynix. Het verschil tussen Philips en Hynix in Isuppli‘s toptien is slechts 3 procent.

De vier aanvoerders van de lijst, Intel, Samsung, Texas Instruments en Toshiba verstevigen hun marktpositie aanzienlijke met een groei tussen de 7,0 en de 14,4 procent, en nemen bijna een derde van de markt in. Grote winnaar is Toshiba, die van positie nummer zeven naar de vierde rang klimt. De sterkste groeiers zijn IBM met 30,0 procent, Nvidia met 22,8 procent en Hynix met 18,5 procent. Deze bedrijven nemen respectievelijk nummer 18, 24 en 12 in op de wereldranglijst. De grootste verliezers zijn NEC en Infineon met een inkomstendaling van respectievelijk 12,2 en 8,7 procent.

De totale halfgeleidermarkt neemt dit jaar naar verwachting toe met 4,4 procent naar bijna 203 miljard euro. In september verwachtte Isuppli nog een groei van 2,4 procent. De marktanalist stelde deze cijfers naar boven bij vanwege het goede derde kwartaal. Deze inkomsten lagen hier 4,5 procent hoger dan dezelfde periode in 2004 en 9,3 procent hoger dan het voorgaande kwartaal. Voor de laatste drie maanden van 2005 verwacht Isuppli een groei van 5,3 procent

Voorlopige toptien halfgeleiderfabrikanten naar omzet in miljarden euro
Rang 2005Rang 2004BedrijfInkomsten 2004Inkomsten 2005Groei (%)Marktaandeel (%)
11Intel30,6426,7914,415,1
22Samsung14,6113,478,57,2
33TI9,498,748,64,7
47Toshiba8,007,487,03,9
56STMicro7,587,491,33,7
64Infineon7,167,85-8,73,5
75Renesas7,157,69-7,03,5
89Philips Semi4,884,860,42,4
911AMD/Spansion4,884,3711,82,4
108NEC4,885,56-12,22,4
Andere bedrijven58,6299,923,651,1
Totale inkomsten202,82194,204,4100,0